Proč mít s sebou při koupi ojetého vozu odborníka

20.07.2021

Doufám, že tímto článkem pomohu alespoň někomu předejít nevýhodné koupi automobilu.

Oslovil mě zákazník, který si právě pořídil ojetý vůz v nejmenovaném velkém autobazaru, s tím, že mu svítí kontrolka ABS a jestli bych mu mohl udělat diagnostiku.

 Nejen, že jednotka ABS byla již opravována, ale diagnostika odhalila ještě mnoho dalších významných závad: závadu na vstřikovací soustavě, únik kapalin (oleje a nafty), špatně řadící převodovka, špatné studené starty, vadné zámky dveří, špatné naklápění světel, vadné klapky klimatizace apod. Kuriózní je, že vozidlo bylo čerstvě po STK.

 Zákazník mi prozradil, za kolik automobil pořídil, přičemž cena vozu byla vyšší než standardní tržní cena, pokud by byl vůz v pořádku a bez závad. V tomto stavu by vozidlo normálně stálo o desítky tisíc korun méně. Navíc mi ukázal kupní smlouvu, kterou v bazaru podepsal, kde je v jednom odstavci uvedeno, že "stav vozu je špatný a téměř nevyhovující, vůz vzhledem k najetým km vykazuje značné nadměrné opotřebení, základní technické agregáty jsou za hranou své životnosti, automobil vyžaduje zvýšenou míru oprav a údržby pro zachování funkčnosti a pro schválení při STK" (znovu bych zde rád podotkl, že vůz má novou STK), dále se ve smlouvě píše, že mohlo dojít k manipulaci s tachometrem, ne však ze strany prodejce.

Tento článek píšu, protože bych rád apeloval na všechny, kdo si chtějí koupit ojetý automobil, aby nepodlehli tlaku prodejce a řečem, že veškeré závady na voze jsou banální, zanedbatelné, úměrné stáří vozu atd., a že takto napsaná smlouva, kde je uvedeno, že na autě je v podstatě všechno špatně, je standardně napsaná smlouva a vše je takto naprosto vpořádku a normální. NE, NENÍ TO NORMÁLNÍ a neostýchejte se říct, že takovou smlouvu nepodepíšete a nebojte se od takového vozu raději odejít a nekoupit ho.